Gebelikte asetaminofen (parasetamol) kullanımı gerçekten güvenli mi?

Amerikada hamile kadınların yüzde 70’i ağrı, enfeksiyon ve ateş tedavisinde asetaminofene (parasetamol) ulaşabilmekte ve ilacın güvenliği konusunda tartışmalar süregelmektedir. Yeni araştırmalar aydınlatılması gereken ek riskleri beraberinde getirdi.

Amerika’da Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), gebelik sırasında herhangi bir ağrı kesici ilaç kullanmadan önce doktora danışmanızı önermektedir.

Asetaminofen (parasetamol olarak da bilinir), Amerika Birleşik Devletleri’ndeki hamile kadınların yüzde 65-70’i tarafından kullanılmakta ve reçetesiz ağrı kesici olarak satılmaktadır. Aynı zamanda, birçok soğuk algınlığı veya grip belirtileri, alerji ve uyku sorunları için kullanılan ilaçların içinde de bulunmaktadır.

Amerika’da Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) “gebelik sırasında etkili bir şekilde tedavi edilmeyen şiddetli ve kalıcı ağrı, annede depresyon, kaygı ve yüksek tansiyon ile sonuçlanabileceğini” belirtmekte ancak gebelik sırasında reçeteli veya reçetesiz ağrı kesicilerinin yararlarını ve risklerini dikkatlice tartmanın önemli olduğunu vurgulamaktadır.

Geçen haftalarda yayımlanan, iki yeni bilimsel araştırmada gebelikte asetaminofen kullanımının doğurganlık ve dil gelişimi üzerine potansiyel etkilerine işaret edilmektedir.

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) ve Davranış Sorunları

Geçen Kasım ayında yurtdışı bilimsel bir dergide (the journal Pediatrics; impactı 3,87) yaklaşık 100.000 annede hamilelikte asetaminofen kullanımıyla ilgili bir araştırma yayımlandı. Bu araştırmada annelerin neredeyse yarısı gebelikte asetaminofen kullanmıştı. Araştırmacılar, annelerin gebelikte 7 günden fazla asetaminofen alması durumunda DEHB belirtileri olan bir çocuğa yakalanma riskinin önemli ölçüde arttığını ortaya koydu. İlaç, ateş, enfeksiyon veya ağrı olmasına bağlı olarak kullanılmasına bakılmaksızın 29 gün veya daha uzun süre kullanılması durumunda DEHB olan bir çocuğa yakalanma riskini iki katına çıkardı. İlaç ileri gebelikte (32 haftada) kullanıldığında da aynı özellikler görülürken, duygusal belirtiler ve toplam davranışsal zorluk riski de yüksek bildirildi.

  • SPSS KURSUMUZA KATILIM İÇİN TIKLAYINIZ.

Asetaminofen ve dil gecikmesi

Bu ay yayımlanan yeni bir bilimsel araştırma, asetaminofenin neden olabileceği potansiyel tehlikelere bir başka boyut daha ekledi. New York’daki bir tıp fakültesi akademik personeli tarafından gerçekleştirilen bu çalışmada gebelikte (8-13 haftalarda) beyana dayalı asetaminofen kullanımı ile çocuktaki dil gelişimi arasındaki ilişki incelendi. Çalışmada değerlendirilen 754 gebenin %54’ünün erken gebelikte (8-13 haftalarda) asetaminofen kullandığı belirlendi. Çocuklarda dil gecikmesi -çocuğun 30 aylıkken 50 kelimeden daha az kelime kullanması- uzman hemşireler tarafından takip edildi. Yazarlar, makalede bu durumun “zayıf bilişsel gelişimin erken belirteci” olduğunu açıklamaktadır.

Çocukların yüzde 10’unda dil gecikmesi yaşandı. Bununla birlikte, anneler erken hamilelik döneminde altı veya daha fazla asetaminofen tableti aldığında, kızlarının dil geciktirme riski yaklaşık altı kat arttı, erkek çocuklarda ise risk artışı saptanmadı. Araştırmacı Prof. Swan, çalışma sonuçlarını yorumlarken “Gebelikte asetaminofen kullanımının yaygınlığı ve dil gelişiminin önemini göz önüne alarak, bulgularımız diğer çalışmalar da desteklenirse eğer, hamile kadınların gebelik sırasında bu analjezik kullanımlarını sınırlamaları gerektiği ortaya çıkmaktadır.” ifadelerini kullanmıştır. “Araştırmada dil gelişimine bakmamız önemlidir,” çünkü ekliyor: “çünkü dil gecikmesi çocuklarda gelişebilecek diğer nörodavranışsal sorunlar için bir ön sinyaldir.”

Peki gebelikte Asetaminofen güvenli mi?

Maalesef basit bir cevap yok. Birçok araştırmada Asetaminofenin sporadik ve düşük dozlarda alınması durumunda uzun süreli etkiler göstermediği bildirilmektedir. Bununla birlikte, hamileliğin ilk dönemlerinde altı tabletten fazla kullanımı kız çocuklarında dil gecikme riskini arttırdığı bu çalışmada rapor edilmiştir. Bazı bebek bekleyen anneler için, asetaminofen’in daha uzun süre kullanılması, şiddetli ağrı veya ateş ile enfeksiyonlarla başa çıkmanın tek yoludur ve tedavi edilmezlerse doğmamış bebeğine potansiyel zarar verebilir. Risk ve fayda birlikte değerlendirildiğinde dengeyi ayarlamak önemlidir.

Bu nedenle: doktorunuzla birlikte hareket edin ve sadece tavsiye edildiğinde asetaminofen kullanın. Bu arada, gelecekte yapılacak çalışmalar bu konuyu daha da aydınlatacaktır.

Kaynak: https://www.medicalnewstoday.com/articles/320584.php

www.spsskursu.org

spsskursu@gmail.com

Tel: 0533 813 8786

 

Anahtar kelimeler: spss kursu, spss kursu ankara, spss kursu istanbul, spss kursu takvimi, spss kursu yapan yerler, spss kursu başvuru, spss kursu online, spss eğitimi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir