VÜCUTTAKİ FAZLA SU (ÖDEMLER) DOĞAL OLARAK NASIL ATILIR ?

Vücuttaki fazla su, aynı zamanda ödem olarak adlandırılır ve çok yaygın görülmesine karşılık nadiren endişe kaynağıdır. Bununla birlikte, rahatsızlık verebilir ve vücutta istenmeyen şişkinlik veya şişlik oluşturabilir.

Bu makale, fazla su tutulumu ile baş etmeye yönelik basit, sağlıklı yaşam tarzı ipuçlarını özetlemektedir.

Su birikimi hakkında bazı bilgiler:

Su genellikle bir yetişkinin toplam vücut ağırlığının yüzde 50 ila 60’ını oluşturur. Vücutta kalan ekstra suya “su birikimi veya su tulumu” denir.

Vücutta su biriktiğinde, özellikle karında, bacaklarda ve kollarda şişkinlik ve şişliğe neden olabilir.

Su birikimi, bir kişinin kilosunu gün içinde 1 ila 2 kilograma kadar değiştirebilir.

Şiddetli su tutulumu kalp veya böbrek hastalığının semptomları olabilir. Hastalık dışında olanlar ise çoğunlukla geçicidir ve kendi başınıza ya da basit bir yaşam tarzı değişikliği ile gidebilir.

Su tutulumunu azaltma yolları

Bir kişinin hızlı ve doğal olarak vücuttaki su tutulumunu verebildiği çeşitli yollar vardır. En etkili teknikler şunlardır:

  1. Sodyum (tuz) alımını azaltın

Su tutulumunu yenmek için ilk adım, sodyum açısından zengin gıdaları (tuzlu gıdalar) düşük sodyum eşdeğerleri ile değiştirmektir. Çok fazla sodyum veya tuz, hızlı bir şekilde su tutulmasına neden olabilir. Bunun nedeni, vücudun sodyum-su oranının dengeli bir şekilde çalışması için dengelenmesi gerektiğidir, bu nedenle çok fazla tuz tüketilirse su denge için vücutta tutulacaktır.

Güncel diyet rehberlerinde günde 2,3 miligramdan (mg) fazla sodyum önermemektedir. Sofra tuzu sodyum açısından yüksektir ancak tüketilen sodyumun dörtte üçü işlenmiş gıdalarda saklıdır. Bunlara peynir, ekmek, dondurulmuş yemekler, hazır çorbalar  ve tuzlu aperitifler dahildir. Sebzeler, fıstıklar ve tohumlar gibi doğal gıdalar, sodyumda çok düşüktür. Bazı gıdalar mesela muz, avokado ve yapraklı sebzeler de dahil olmak üzere sodyum düzeylerini azaltabilirler.

  1. Daha fazla su tüketin

Dikkat çekici olsa da, içme suyu aslında su tutulumunu azaltabilir. Dehidrasyon (vücudun susuz kalması) durumunda, vücut suyun eksikliğini telafi etmek için daha fazla su tutabilir.

Su, aynı zamanda böbrek fonksiyonunu geliştirir, fazla su ve sodyumun vücuttan atılmasına izin verir. Erişkinler günde yaklaşık 2 litre su içmelidir. Şekerli içeceklerin saf suyla değiştirilmesi, vücudun günlük su ihtiyacını karşılamak için mükemmel bir yoldur.

  • SPSS KURSUMUZA KATILIM İÇİN TIKLAYINIZ.
  1. Karbonhidrat tüketimini azaltın

Karbonhidratlar da vücutta ekstra su depolamasına neden olur. Karbonhidrat yediğimizde, hemen kullanmadığımız enerji glikojen molekülleri olarak saklanır. Her gram (g) glikojen, 3 g su bağlar.

Karbonhidrat tüketimini azaltmak glikojen depolarını kullanmanın hızlı bir yoludur, bu da su tutulumunun azalacağı anlamına gelir.

Tıp Enstitüsü Gıda ve Beslenme Kurulu’na (Institute of Medicine’s Food and Nutrition Board) göre, yetişkinlerin her gün çalışabilmesi için en az 130 g karbonhidrat tüketmesi gerekir, ancak ortalama bir Türk diyeti buna karşılar.

Ortak karbonhidratlar arasında ekmek, pirinç ve makarna bulunur. Bazı karbonhidratlı gıdaların yağsız et, yumurta ve soya ürünleri gibi yüksek proteinli gıdalarla değiştirilmesi su tutulumunu arttırabilir.

  1. Takviyeler

Vitamin B-6 ve magnezyum oksit, sıvı tutulumu için etkili doğal ilaçlar olabilir.

Bu takviyeler, vücudun sistemden ekstra su ve sodyum boşaltmasına yardımcı olmak için böbreklerle birlikte çalışır. Araştırmalar, bu iki takviyenin, su tutma dahil, adet öncesi sendrom (PMS) semptomlarının hafifletilmesinde çok etkili olduğunu gösteriyor. Ayrıca karında şişkinlik, bacaklarda şişme ve meme hassasiyetini düşürebilirler.Yan etkileri olabilir veya diğer ilaçlarla etkileşime girebileceğinden, takviyeleri almadan önce bir doktora danışılması önerilmektedir.

  1. Egzersiz yapın

Egzersiz, vücudun ekstra su terlemesi yapmasını sağlar. Bu su ağırlığının egzersizden hemen sonra düşmesine neden olur.

Egzersiz ayrıca kan akışını uyarır ve vücutta, özellikle bacaklarda ve ayaklarda sıvı birikimini azaltabilen dolaşımı geliştirir. Egzersiz, glikojen depolarını yakarak suyun ağırlığını daha da düşürür. Bununla birlikte dehidrasyonu önlemek için herhangi bir fiziksel aktiviteden sonra su tüketimi hayati önem taşımaktadır.

  1. Su hapları

Su hapları (diüretik ilaçlar), bir doktor tarafından öngörülen şekilde hafif sıvı tutulumu özelliğini tedavi edebilir. Bu haplar diüretik olarak işe yarıyor, yani bir insanın daha sık idrara çıkmasına neden oluyorlar. Sık idrara çıkma, vücudun fazla su ve sodyumdan kurtulmasını sağlar. Uzun süreli kullanım için su ilaçları önerilmemektedir. Dehidrasyon veya mineral açıklarını önlemek için mutlaka bir doktorun talimatı uyarınca kullanılmalıdır.

Kaynak: https://www.medicalnewstoday.com/articles/320603.php

www.spsskursu.org

spsskursu@gmail.com

Tel: 0533 813 8786

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir