YENİ BİR ARAŞTIRMAYA GÖRE DOĞUM KONTROL HAPLARI, MEME KANSERİ RİSKİNDE ARTIŞ İLE İLİŞKİLİ BULUNMUŞTUR.

Daha düşük östrojen içeren modern doğum kontrol haplarının, geçmişteki kullanılanlara göre daha az yan etkisi vardır. Ancak Danimarka’da yapılan geniş katılımlı bir çalışmada, özellikle uzun süreli kullanımlarda yeni hapların da önceki haplar gibi, meme kanseri riskini hafifçe artırdığı kaydedilmiştir.

Araştırmacılar, sadece progestin içeren rahim içi araçlar ile benzer bir meme kanseri riski bulmuşlar ve implant gibi diğer hormonal kontraseptiflerdeki riski de ekarte edememişlerdir. Ancak, araştırmada kaydedilen toplam risk artışı küçüktür. Örnek verilecek olursa eğer; 7700 kadın bir yıl oral kontraseptif kullanması durumunda 1 kadında meme kanseri geliştiği hesaplanmıştır.

Araştırmayı yapan uzmanlar, kadınların, modern oral kontraseptifler için ”diğer kanser risklerini de azaltır” haberlerine karşı bu yeni durumu da göz önünde bulunduracağını düşünmektedir. Bununla birlikte Harvard Brigham ve Kadın Hastalıkları Hastanesi’nde Koruyucu Hekimlik Şefi Dr. JoAnn Manson, “Doğum kontrol hapları hâlâ aile planlaması için güvenli ve etkili bir seçenek olarak algılanmalıdır” vurgusunu yapmaktadır.

 

Amerikan Kanser Derneği’nden bir meme kanseri epidemiyolojisi uzmanı Mia Gaudet, eski doğum kontrol hapları üzerinde yapılan araştırmalarda meme kanseri riskini yükseltmesine rağmen bağırsak, rahim ve yumurtalık kanseri riskini azaltması nedeniyle “net kanser yararı” gösterdiğini söylemektedir. Araştırmaya dahil olmayan Gaudet, yeni, düşük doz kontraseptiflerin meme kanseri riskini düşüreceği konusunda iyimser bir düşünce olduğunu ancak bu sonuçların bu umutları kesintiye uğrattığını söyledi.

Hormonal kontraseptiflerin mevcut ve son zamanlarda kullanımı, meme kanseri riskini %20 artırmaktadır. Risk uzun kullanımla artış göstermekte olup, bir yıldan az kullanımda %9’luk, 10 yılı aşkın kullanımdan sonra  ise %38’lik bir artış kaydedilmektedir.

Araştırmacılar doğum kontrol hapları türleri arasında da bir fark bulamadılar. Deri içine uygulanan hormonal yöntem (patch), vajinal halka, implant ve progestin yüklemesi gibi doğum kontrol yöntemlerini daha az sayıda kullanıcısı olması nedeniyle sonuçlar daha az belirgindi, ancak analizde bu yöntemlerin hiçbirisi için meme kanseri risk artışı ekarte edilemedi. Kopenhag Üniversitesi Hastanesi’nden baş araştırmacı Lina Morch, “Ne yazık ki hiçbir hormonal kontraseptif türü tamamen risksiz değildir” dedi.

Aile öyküsünde meme kanseri yakını olan kadınlar doktorlarına diğer kontraseptiflerden bahsetmek isteyebilirler.  Dr. Rao “Oral kontraseptifler de diğer ilaçlara benzemektedir. Her ilaç gibi riskleri ve faydaları vardır, onları almak için bir nedeniniz varsa bunu yapmak çok makuldür” demektedir.

Bu çalışma Aralık (2017) ayında New England Journal of Medicine’de (İmpact Faktor: 72,4) yayımlanmıştır.

Kaynak: http://www.independent.co.uk/life-style/health-and-families/health-news/breast-cancer-risk-birth-control-pills-oral-contraception-oestrogen-levels-novo-nordisk-foundation-a8096661.html

www.spsskursu.org

spsskursu@gmail.com

Tel: 0533 813 8786

 

Anahtar kelimeler: spss kursu, spss kursu Ankara, spss kursu İstanbul, spss kursu İzmir, spss kursu takvimi, spss kursu yapan yerler, spss kursu başvuru, spss kursu online, spss eğitimi, spss destek, spss öğrenmek istiyorum, spss merkezi, spss analizi, spss yardım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir