%100 konsantreli meyve suyu, kan şekeri düzeylerini değiştirmiyor

Beslenme Bilimi Dergisinde (the Journal of Nutritional Science, ESCI kategorisinde bir dergi, A sınıfı bilimsel bir dergi değil) yayınlanan yeni bir araştırmaya göre, % 100 konsantreli meyve suyunun tüketilmesi, açlık kan insülinini, açlık kan şekerini veya insülin direncini önemli ölçüde etkilemediği gösterilmiştir.

Çalışma bulguları %100 konsantreli meyve suyu tüketiminin artan tip 2 diyabet riski ile bağlantılı olmadığını gösteren önceki çalışmalarla tutarlıdır. Ayrıca, meyve suyunun glisemik kontrol üzerinde önemli bir etkisi bulunmadığına dair önceki çalışmaları da destekliyor.

Çalışma,% 100 meyve suyu tüketimi ile kan şekeri kontrolü arasındaki korelasyonu sayısal olarak değerlendiren kapsamlı veri analizi içermektedir.

Araştırma bir metaanaliz olup, 18 randomize kontrollü çalışmayı içermektedir ve elma, narenciye, çilek, nar ve üzüm gibi meyvelerin %100 suyunun açlık kan insülini ve kan glikoz düzeyleri üzerinde yaptığı etkiyi değerlendirmiştir. Çalışmada bu durum, diyabet riski için bir biyolojik belirteç olarak kullanılmıştır.

Sağlıklı bir yaşam tarzı, tip 2 diyabetin önlenmesi ve tedavisinde ilk savunma hattıdır. Sağlıklı bir diyet, düzenli fiziksel egzersiz ve sağlıklı bir vücut ağırlığını sağlamak da önemlidir.

 

ABD Diyet Rehberleri, sağlıklı bir beslenme kalıbının sebze, meyve, az yağlı ya da yağsız süt, tahıllar ve çeşitli protein gıdaları içermesi gerektiğini belirtmektedir. Yarım büyük bardak %100 meyve suyu bir porsiyon meyvenin yerini alabilir ve insanlara diyetlerine daha fazla beslenme sağlamak için bütün meyveleri ekleyebilir.

Kaynak: https://www.eurekalert.org/pub_releases/2018-01/kc-n-nrf011718.php

www.spsskursu.org

spsskursu@gmail.com

Tel: 0533 813 8786

Anahtar Kelimeler: spss analizi, spss veri analizi, spss kursu, spss kursu Ankara, spss kursu İstanbul, spss kursu İzmir, spss kursu Adana, biyoistatistik kursu,  biyoistatistik kursu Ankara,  biyoistatistik kursu İstanbul,  biyoistatistik kursu İzmir,  biyoistatistik kursu Adana, uygulamalı biyoistatistik kursu, tez istatistiği, spss öğrenmek istiyorum, spss eğitimi, online spss eğitimi, online spss kursu, spss yardım, spss yorumlama, istatistik merkezi,  medikal istatistik, tıbbi istatistik, akademik tez danışmanlığı, akademik danışmanlık,   tıpta uzmanlık tezi hazırlama, makale danışmanlığı…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir